Kock najbliżej zdobycia unijnej dotacji na odnowę centrum

Kock ubiega się o blisko 10 mln zł dofinansowania odnowy centrum

Najwyżej został oceniony projekt z Kocka – rewitalizacja centrum. Znalazł się w pierwszej dziesiątce najwyżej ocenionych przez Urząd Marszałkowski przedsięwzięć, które ubiegają się o dofinansowanie unijne.

Wczoraj urząd ogłosił listę rankingową projektów złożonych przez samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje w ramach zadania "Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich". Chętni ubiegają od kilkuset tys. zł do kilkunastu milionów zł dofinansowania na remonty, budowę dróg czy poprawę bezpieczeństwa.

 

Każdy z nich otrzymał liczbę punktów.

 

W pierwszej dziesiątce znalazł się projekt z Kocka. Tamtejszy samorząd ubiega się o 10 mln zł. dofinansowania na prace w centrum miasta.

 

- To wielka szansa dla naszego miasta, prace obejmą około 35 ha na wschód od ulic Polnej, Warszawskiej i Przechodniej - mówi Tomasz Futera, burmistrz Kocka.

 

Przebudowany zostanie rynek, będzie tam fontanna i elementy małej architektury, wyremontowane zostaną ulice i chodniki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace ruszą w przyszłym roku.

 

Pozostałe lubartowskie projekty zajęły dalsze miejsca. W czwartej dziesiątce znalazł się projekt starostwa "Rewaloryzacja Dziedzińca Pałacu Sanguszków w Lubartowie" za ponad 2 mln dofinansowania. Zaraz za nim jest przedsięwzięcie parafii św. Anny "Remont zabytkowej plebani z przeznaczeniem na Centrum Kultury Chrześcijańskiej".

 

W połowie piątej dziesiątki znalazł się projekt  "Rewitalizacja centrum Miasta Lubartowa - zagospodarowanie Rynku" – ponad 6 mln dofinansowania. Dalej są dwa projekty spółdzielni mieszkaniowej w Lubartowie "Rewitalizacja zasobów mieszkaniowych Spółdzielnia Mieszkaniowej w Lubartowie osiedla 1-go Maja, Zacisze - termomodernizacja, komunikacja, bezpieczne osiedla" oraz „Rewitalizacja zasobów mieszkaniowych Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie osiedla Cicha, Orlicz-Dreszera - termomodernizacja, komunikacja, bezpieczne osiedla"

 

Trzeci projekt SM dotyczący osiedla Garbarskie, Chopina, Powstańców Warszawy, Szaniawskiego zajął 65 miejsce.

 

Ostateczną decyzję kto dostanie środki podejmie Zarząd Województwa. Oceni zgodność projektów ze strategią województwa. Przyznana na to zadanie pula pieniędzy nie wystarczy na dofinansowanie wszystkich projektów.

 

- Jestem dobrej myśli, mamy dobre projekty i liczę na dodatkowe punkty przyznane w ocenie strategicznej - mówi Jacek Tomasiak, prezes SM w Lubartowie.

Marek Kowalski

Z-ca Dyrektora Departamentu Stategii i Rozwoju Regionalnego

Do podziału w konkursie jest 140 mln zł (14 mln zł stanowi rezerwa finansowa, przewidziana m.in. na odwołania). Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego pokrywa maksymalnie 75% kosztów inwestycji. Natomiast każdy projekt może uzyskać maksymalnie 10 mln zł dotacji.

 

Ze względu na duże zaawansowanie RPO - rozdysponowaliśmy już ponad 86% budżetu programu - aktualnie nie przewidujemy przesunięć dodatkowych środków na Działanie 3.2 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich. Na rewitalizację nie będą mogły zostać przeznaczone również fundusze z Krajowej Rezerwy Wykonania. Takie są zalecenia Komisji Europejskiej i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

 

Przewidujemy, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku czerwca br. Decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmie Zarząd Województwa Lubelskiego.

 

Projekty zostały już ocenione pod względem formalnym i merytorycznym. Przed nimi ostatni etap weryfikacji, tzw. ocena strategiczna, która powinna zakończyć się do połowy maja 2011 r. Na ocenie strategicznej projekt może otrzymać maks. 20 pkt.

 

Ocenę końcową projektów stanowi łączna suma punktów przyznanych przez ekspertów podczas oceny merytorycznej i strategicznej. Maksymalnie można uzyskać 100 pkt.

 

Dodano: 2011-04-28   Autor:mmlubartow.pl


 Komentarze
 nick:      Wpisz odpowiedz: 4 + 5=
 Tekst
 


Festyn 07/2011

Wdniu dzisiejszym czyli niedziela10 lipca odbyl sie na placu "skwerka"...


Zginął od pioruna grabiąc siano

Mężczyzna grabił siano na łąkach w okolicach Kocka. Zaskoczyła go nadchodząca...


Jarmark Jagielloński

POWIAT LUBARTOWSKI, DOM KULTURY, SAMORZĄD KOCKA I ORGANIZACJA TURYSTYCZNA "SZLAK...


DNI KOCKA

Zapraszamy na Dni Kocka. W tym roku festyn odbędzie się 10 lipca. Festyn objęło...


śladami Żydów z Kocka

  Uczniowie poprowadzą spacer śladami Żydów z Kocka   Licealiści...


Działacze komunistyczni nie są już patronami ulic w Kocku

 Radni z Kocka zmienili wczoraj nazwy 4 ulic, których patronami byli dotąd...


Niemcy kolejną UK

Z dniem pierwszego maja rząd Niemiec otwiera furtkę dla polaków którzy będą...


80 procent alkoholików i narkomanów żyje z zasiłków w UK

Kilkadziesiąt tysięcy Brytyjczyków żyje na koszt państwa ponieważ mają zapewniony...


Kock: Pijani rodzice z trójką dzieci

Czym te maluchy zasłużyły sobie na taki los? Rodzice zamiast się nimi opiekować,...[Strona glowna]

www.karmimypsiaki.pl http://place-zabaw.net
WSBiA w Łukowie
http://wsbia.edu.pl

Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'kock_11'@'10.254.34.70' (using password: YES) in /home/kock/ftp/www/kock/_baza_forum.inc on line 16

Warning: mysql_select_db() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /home/kock/ftp/www/kock/_baza_forum.inc on line 17
Table 'kock_8.phpbb_posts' doesn't exist