Rabinówkatel:
www:
email:

Godziny otwarcia:Wyświetl większą mapę

Przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Wojska Polskiego stoi drewniany, dobrze zachowany charakterystyczny budynek z wieżyczką, zwany "Rabinówką". Dom należał niegdyś do cadyka kockiego rabina Menachema Mendela Morgersterna - twórcy tzw. chasydyzmu kockiego (1834-1859).

W 1829 roku do Kocka przybył Menachem Mendel Morgenstern. Był uczniem Jaakowa Icchaka Halewiego Horowica z Lublina (nazywanego "Widzącym z Lublina") i Jaakowa Icchaka z Przysuchy (nazywanego "Świętym Żydem"). Skutkiem tego przybycia było powstanie dworu cadyka i całej dynastii cadyków Kotzk. Prawnuk Menachema posiadał dom, który zachował się do dnia dzisiejszego. Jest chyba jedynym obiektem odwiedzanym w mieście przez chasydów przybywających na kocki kirkut.

Wg dziś funkcjonującej legendy zamknięty w wieżyczce domu Menachem Mendel miał spędzić ostatnie lata swojego życia. Czas odmierzał mu zegar stworzony przez zakochanego zegarmistrza któremu udało się w zegarze zamknąć głos swej ukochanej. Cadyk zaś nic nie jadł i mył się wodą z cudownego źródła które wytrysło w jego pokoju.

Sprzeciw cadyka (Menachema Mendla) wobec formalnego podejścia do religii można zamknąć jego słowami:
Ludzie mają dusze, a nie zegarki.
Menachem Mendel Morgenstern


Żydzi w Kocku przed II wojną światową byli ważną społecznością Kocka, mimo iż zamieszkali w miasteczku dopiero od XVII w. Stworzyli silną społeczność i ważny ośrodek polskiego chasydyzmu. Działał tutaj między innymi cadyk Menachem Mendel Morgenstern (1787-1859) – założyciel kockiej dynastii chasydów. Większość życia spędził w małej izbie, obok swojego domu modlitw. Przez specjalne okienko podawano mu pożywienie. Wysłuchiwał przez nie modlitw. Do dziś w miasteczku stoi dom zw. "Rabinówką", ongiś należący do prawnuka wielkiego rabina z Kocka. Przed wojną istniała tutaj również jesziwa powstała w 1913 r. W 1927 roku mieszkało w Kocku 2529 Żydów (68% ludności miasta). Działały żydowskie organizacje społeczne, silne wpływy miał Bund. Ostatnim przed wojną rabinem był Josef Morgensztern (od 1924 r., od 1929 r. także cadyk). Społeczność Żydów kockich została zniszczona w okresie okupacji niemieckiej i Holokaustu. 9 września 1939 roku, podczas nalotu na miasto, zginął cadyk Józef Morgenstern. W 1941 r. w Kocku powstało zamknięte getto, do którego deportowano Żydów z Lubartowa, Suwałk, Serocka, Nowego Dworu i Radzynia Podlaskiego. W październiku 1942 r. mieszkańcy getta zostali wywiezieni do Treblinki (ok. 3000), a niedobitki przeniesiono do getta w Parczewie. Do dzisiaj oprócz domu rabina zachował się kirkut, położony za miastem, a na nim – w miejscu zniszczonego przez Niemców ohelu cadyka – betonowy grobowiec ze szczątkami najwybitniejszych chasydów kockich. Można też zobaczyć kilka charakterystycznych macew zrobionych z głazów narzutowych.
 Komentarze
Nick:ja   16:35:08 30.03.2015
Ulice od obecnego domu handlowego do ulicy gdzie jest urzad miasta. Tam jeszcze w latach 70 byly malr drewnisne domki i waskie przejscia tzw scionki.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Nick:Canis   17:58:31 16.11.2010
Piszą Państwo o getcie w Kocku. Jestem ciekawy jaki zasięg, jakie ulice to getto obejmowało. Pozdrawiam.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 nick:      Wpisz odpowiedz: 4 + 2=
 Tekst
 
Twoja ocena to
Super, jest na 5
Tak, lecz nic więcej
Trudno powiedzieć
Nie i kropka
Koszmarny, o nic więcej nie pytaj
Nie mam zdania na ten temat


www.karmimypsiaki.pl http://place-zabaw.net
stat4u